CDN چیست و چه کاربردی دارد؟

شبکه انتقال محتوا یا سی دی ان ( Content Delivery Network یا به اختصار CDN)، شبکه‌ای گسترده از سرورهای مستقر در نقاط مختلف دنیاست که اطلاعات ایستا و یا آن دسته از اطلاعات که با تغییرات کمتری همراه هستند را در میانه راه ذخیره می‌کند. به این ترتیب کاربر با سرعتی دو چندان وب سایت مورد نیاز خود را بارگذاری می‌نماید. این اطلاعات ایستا می‌تواند شامل فایل‌های Css ، Javascript، تصاویر، فایل های ویدیوئی و …باشد. به این ترتیب با مراجعه کمتر کاربر به سرور اصلی شاهد کاهش بار یا Load Time بر روی سرور میزبانی کننده خواهیم بود. همین امر موجب افزایش سرعت دسترسی به درخواست های بیشتر می‌گردد، در حالیکه بازدید کننده با توجه به موقعیت جغرافیایی، وب سایت را از نزدیکترین نقطه بر روی شبکه سی دی ان بارگذاری می‌کند.

ویژگی‌های CDN

 • کاهش مکث و افزایش کارایی در ترافیک های بالا:
  همه ما در مشاهده ویدئو از طریق اینترنت با مشکل قطعی و تکه تکه شدن تصویر مواجه شده ایم، یکی از کاربردهای اصی CDN این است که به ارائه بهتر محتوای تصویری و صوتی کمک کرده که این خود سبب بهبود نگرش کاربران نسبت به سایت ها می شود.
 • بهبود رنگ در موتورهای جستجو یا SEO:
  با توجه به اینکه سرعت بارگذاری و در دسترس بودن، دو فاکتور مهم در افزایش سئوی سایت می باشند، استفاده از CDN می تواند تا حد بالایی رنک سایت را در موتورهای جستجوگر نظیر Googel، bing و.. افزایش دهد.
 • لود سریعتر سایت ها:
  سرعت اینترنت بهبود پیدا کرده ولی در عین حال انتظار کاربران برای باز شدن سریعتر سایت ها نیز افزایش یافته، بنابراین استفاده از CDN برای افزایش سرعت لود سایت یک ابزار رقابتی محسوب می گردد.
 • کاهش مشکل Packet Loss:
  کاربران با افزایش شدید کیفیت در این مورد مواجه خواهند شد.
 • نگهداری فایل ها هم زمان در چند مکان:
  حتی در صورت بروز حوادث طبیعی مانند زلزله و ایجاد مشکل در اینترنت منطقه، سایت شما از دیگر مناطق در دسترس خواهد بود.
 • افزایش کیفیت برنامه های پخش زنده:
  امروزه با توجه به ارائه سرویس های جدید پخش زنده توسط کمپانی های به اشتراک گذاری ویدیو، پخش ویدئو به صورت زنده بسیار افزایش یافته که استفاده از CDN نقش زیادی در افزایش کیفیت پخش خواهد داشت.
 • کاهش ترافیک مصرفی برای صاحبان سایت ها:
  با توجه به اینکه سایت شما از نقاط دیگر و به صورت غیر مستقیم لود می گردد، این مورد سبب کاهش ترافیک مصرفی شما می شود.
 • نصب آسان:
  معمولا استفاده از سرویس های CDN به سادگی قابل انجام است و به راحتی آنها را می توان در سرورها نصب نمود.
 • امنیت:
  با توجه به برقراری ارتباط غیر مستقیم بین بازدیدکننده و وب سرور و مخفی نمودن آدرس IP سرور اصلی، استفاده از این سرویس تا حد بالایی سبب افزایش امنیت وب سایت و جلوگیری از حملات مختلف نیز خواهد شد.

معرفی چند CDN معروف:

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در pinterest به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *